Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,
Pierwsze w 2016 roku wydanie poświęcamy materiałom specjalnym, w którym Autorzy – w większości z Instytutu Przemysłu Organicznego i Wojskowej Akademii Technicznej – prezentują w różnych aspektach materiały wybuchowe i właściwości paliw heterogenicznych. W Polsce produkowane są wszystkie nowoczesne typy górniczych materiałów wybuchowych; w całym świecie prowadzone są badania nad poprawieniem ich właściwości użytkowych, o czym – w bogatym przeglądzie literaturowym – informują prof. Andrzej Maranda i Romana Wołodko z WAT. PT Autorzy z WAT – Patrycja Sanecka i prof. Andrzej Maranda – i z IPO – Bogdan Florczak – opisują prawidłowe prognozowanie przydatności heterogenicznych paliw rakietowych (HSPR), zarówno w aspekcie bezpiecznego przechowywania, jak i eksploatacji. Z kolei Tomasz Wolszakiewicz z IPO, z Pracowni Badań Balistycznych, prezentuje zagadnienia dotyczące zapłonu stałych paliw rakietowych, a Justyna Hadzik, Piotr Koślik i Zenon Wilk, z Oddziału IPO w Krupskim Młynie, wykazują wpływ dodatków (tzw. materiałów podsadzkowych – krzemionki i korundu) na energetyczność paliwa. Dwie ostatnie publikacje PT Autorów z WAT przedstawiają wpływ zawartości pyłu aluminiowego na prędkość detonacji i intensywność powietrznych fal podmuchowych generowanych w wyniku detonacji emulsyjnych materiałów wybuchowych oraz – w ostatniej publikacji w części merytorycznej – przegląd metod syntezy 1,3-diamino-2,4,6-trinitrobenzenu (DATB) w okresie 1884–2002 i opracowaną nową metodę syntezy 1,3-dietoksy-2,4,6-trinitrobenzenu (DEiTNB) z trinitrorezorcyny oraz ortomrówczanu trietylu.
Wszystkie artykuły przygotowane są pod opieką merytoryczną PT Członów Rady Programowej miesięcznika Chemik – Urszuli Wyrzykowskiej i Andrzeja Marandy. Dziękujemy.
Pod winietą Kalendarium przypominamy postać wybitnego działacza przemysłowego i społecznego Wielkopolski – dr. Romana May’a, a ostatnie strony tego wydania poświęcamy 100-letniej historii LUVENY – dzisiaj spółce nie tylko produkującej ponad 300 tys. t nawozów rocznie, ale także inwestującej m.in. w Park Przemysłowy LUVENA. Spółka od wielu lat realizuje strategię społecznej odpowiedzialności biznesu. Bogata i nietuzinkowa przeszłość zakładu (dawniej – przypomnijmy – im. dr. Romana May’a) i jego obecna wartość przemysłowa, nowoczesne technologie i sposób zarządzania, stanowią wyjątkową siłę i tożsamość LUVENY.
Pod winietą Przemysł Chemiczny w Statystyce – na początku roku prezentujemy wiele danych dotyczących środowiska i ekologii, m.in. warunki naturalne Polski w minionym ćwierćwieczu i niektóre podobne informacje nt. środowiska w krajach UE w ostatnich latach. Zgodnie z przyjętym kalendarzem (w cyklu półrocznym) pokazujemy notowania akcji spółek chemicznych i paliwowych na GPW w Warszawie w końcu 2015 r.
W innych stałych działach informacje o konferencjach, zgłoszeniach patentowych oraz wybrane z prasy światowej doniesienia o innowacjach: odkryciach, produktach i technologiach. Pod winietą Aktualności, m.in. trochę spóźniona relacja z uroczystej inauguracji Marki Polska Chemia w Teatrze Polskim, 7 grudnia ub.r. w Warszawie, przygotowanej przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Marka Polska Chemia uzyskała w ramach Kampanii specjalne godło. Obok wielu innych, informacja o ogłoszeniu, 18 grudnia 2015 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pierwszego konkursu w ramach Programu Sektorowego INNOCHEM.
Niniejsze wydanie otwiera 70. rok istnienia miesięcznika CHEMIK. Liczymy na współpracę znakomitych Autorów i wielu doniosłych wydarzeń w chemii – w nauce i w firmach oraz organizacjach chemicznych w 2016 roku.
Tymczasem prosimy jeszcze o zamówienie prenumeraty i zapraszamy do lektury
SPIS TREŚCI