Łatwiejszy dostęp do międzynarodowych programów studiów, rozwój oferty edukacyjnej w językach obcych czy sprowadzenie do Polski cenionych, zagranicznych wykładowców – to cele nowego konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Z „Międzynarodowych Programów Kształcenia” skorzystają studenci z Polski oraz uczący się w polskich uczelniach cudzoziemcy.
Uczelnie wyróżnione w konkursie „Międzynarodowe Programy Kształcenia” podzielą się kwotą 145 mln PLN. Program zakłada trzy formy aktywności w edukacji na poziomie wyższym. Po pierwsze, realizację programów kształcenia w językach obcych, która ma być skierowana zarówno do studentów z Polski, jak i do obcokrajowców. Po drugie, program ma wspomóc realizację międzynarodowych programów studiów oraz organizację w Polsce międzynarodowych szkół letnich. Taka integracja umożliwi studiowanie cudzoziemcom u nas oraz wesprze Polaków chcących odnaleźć się w środowisku międzynarodowym. Ponadto dzięki projektom wyłonionym w konkursie na polskie uczelnie trafią wykładowcy z zagranicy, którzy odznaczają się osiągnięciami w pracy naukowej, zawodowej lub artystycznej.
O dofinansowanie w ramach programu mogą ubiegać się publiczne i niepubliczne uczelnie wyższe bez ograniczenia co do ich wielkości. „Międzynarodowe Programy Kształcenia” będą mogły więc trafić do mniejszych jednostek, kształcących mniej niż 100 studentów stacjonarnych. Składane projekt powinny obejmować cały cykl kształcenia na studiach pierwszego stopnia bądź drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Wartość pojedynczego projektu jest uzależniona od wielkości uczelni i może wynosić od 1,5 mln do 5 mln PLN. Na jednego uczestnika przewidziano dotację sięgającą maksymalnie 30 tys. PLN. „Międzynarodowe Programy Kształcenia” będą realizowane w ramach Działania 3.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój: „Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego”. Nabór wniosków potrwa od 27 czerwca do 29 lipca 2016 r. (kk)
(http://www.ncbir.pl/, 25.05.2016)