W Warszawie wręczono nagrody w polskiej edycji konkursu Galileo Masters

Projekt Aerobits, zapewniający bezpieczną odległość między dronami a samolotami, zwyciężył w polskiej edycji konkursu Galileo Masters. Drugą nagrodę otrzymał projekt Nawiguj.com, a trzecią My Live Regatta. Polska edycja konkursu w 2016 r. zdobyła najwięcej zgłoszeń spośród wszystkich edycji w Europie.

Zwycięzcy opracowali zintegrowaną technologię umożliwiającą bezpieczne współdzielenie przestrzeni powietrznej między załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. „Nasze działania miały początkowo charakter badawczy i były przeznaczone do zastosowań wewnętrznych. Kiedy pojawiły się pierwsze publiczne debaty na temat konieczności wprowadzenia systemów antykolizyjnych dla dronów – my dysponowaliśmy już działającym prototypem” – mówi pomysłodawca projektu Aerobits, dr Rafał Osypiuk.

W samych Stanach Zjednoczonych miesięcznie dochodzi do ponad stu groźnych incydentów z udziałem dronów. W większości bezzałogowe statki powietrzne niebezpiecznie zbliżają się do pasażerskich samolotów. Ostatni głośny incydent w Polsce miał miejsce 9 czerwca, kiedy niezidentyfikowany bezzałogowiec zbliżył się do samolotu linii Emirates, który chwilę wcześniej wystartował z lotniska na Okęciu.

Naukowcy swój projekt po raz pierwszy pokazali na międzynarodowych targach lotniczych ILA Berlin Air Show w czerwcu 2016 r. Technologia wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko wśród producentów dronów, ale również instytucji i organizacji wpływających na kształt prawa lotniczego w Unii Europejskiej. Naukowcy działają teraz jako dwuosobowy startup przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Projekt Aerobits otrzymał również nagrodę specjalną w konkursie Galileo Masters od Polskiej Agencji Kosmicznej.

Drugą nagrodę zdobył projekt „Nawiguj.com”. To aplikacja skierowana do branży nieruchomości. Program pokazuje dokładną lokalizację działek na sprzedaż i ich granice. Jego pomysłodawcy planują wprowadzenie funkcjonalności w postaci rozszerzonej rzeczywistości – osoba ze smartfonem w ręku znajdująca się w miejscu, gdzie położona jest działka, będzie mogła ujrzeć na ekranie wirtualne słupki graniczne i media znajdujące się w pobliżu. W zamyśle pomysłodawców dzięki zastosowaniu aplikacji pośrednictwo agenta nie będzie obowiązkowym punktem przy zakupie działki.

Trzecią nagrodę zdobył system do obsługi regat żeglarskich „My Live Regatta”. System ten rejestruje (na poziomie organizacyjnym) i prezentuje regaty – wykorzystuje zarówno monitoring satelitarny, jak i transmisje on-line. Już w pierwszym roku działalności firma obsługiwała mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata klas olimpijskich i nieolimpijskich. (kk)

(http://naukawpolsce.pap.pl/, 29.11.2016)