Powstaje innowacyjny system do diagnostyki nowotworów

Innowacyjny system do kompleksowej analizy badania służącego do diagnostyki nowotworów – obrazowania dynamicznego po wzmocnieniu kontrastowym – powstaje w Centrum Onkologii w Gliwicach. Celem projektu badawczo-rozwojowego jest stworzenie produktu, który zostanie wdrożony w codziennej praktyce klinicznej dla poprawienia skuteczności diagnozy, a co za tym idzie – również leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Projekt o budżecie w wysokości 19 mln PLN uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 9 mln PLN.

Obrazowanie dynamiczne polega na skanowaniu wybranego obszaru ciała. Można je podzielić na dwie części – pierwszą wykonuje się bez użycia środka kontrastowego, następnie, w trakcie skanowania, podaje się ten środek i bada dynamikę jego przepływu. Porównując obrazy w trakcie podania środka kontrastowego z obrazami przed jego podaniem, można wyznaczyć biomarkery. W literaturze wykazano, że biomarkery wyekstrahowane z badań dynamicznych po wzmocnieniu kontrastowym są skorelowane z procesami fizjologicznymi i molekularnymi. Biomarkery te mogą zostać wykorzystane do analizy charakterystyki i etapu zaawansowania nowotworu, umożliwiając ocenę ryzyka u pacjentów z chorobą nowotworową.

System będzie wyposażony m.in. w nowatorskie algorytmy segmentacji obrazów, rejestracji obrazów czy uczenia maszynowego. „W ocenie tego materiału planujemy np. zastosować algorytm uczenia maszynowego, który jest w stanie polepszać jakość swojego działania na podstawie doświadczeń, które już zostały zgromadzone. To jest stosowane w pracach naukowych, widać, że ma to duży potencjał” – wyjaśniał specjalista ds. algorytmów Jakub Nalepa z firmy Future Processing, która razem z Centrum Onkologii tworzy system. (kk)

(http://naukawpolsce.pap.pl/, 30.09.2016)