Polska technologia przetwarzania odpadów w finale prestiżowego konkursu

Polska firma Bioelektra Group znalazła się w finale konkursu „The Circulars” dla rozwiązań z zakresu efektywnego zarządzania odpadami. Stworzona przez Polaków technologia pozwala m.in. na przetwarzanie odpadów biodegradowalnych w materiały budowlane. Pomysł Polaków opiera się na technologii autoklawowania, czyli obróbki cieplnej odpadów za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem.

„W ciągu kilku godzin po przywiezieniu odpadów przez proces sterylizacji przerywamy wszystkie procesy gnilne, emisję ditlenku węgla i metanu – mówi Paweł Miller, wiceprezes Bioelektra Group. – Jest to o tyle ważne, że nawet leżąc godzinę, odpady już zaczynają wydzielać gazy cieplarniane; a na wysypiskach leżą przecież całymi latami”. Miller podkreśla, że pod wpływem procesu sterylizacji przetwarzane są również resztki jedzenia, czyli frakcja biodegradowalna. W Polsce stanowią one ok. 30-40 % odpadów komunalnych. „Tracą one wilgoć i przyjmują postać stałej biomasy, po wysuszeniu przypominającej zieloną herbatę. Dzięki temu na jednej linii sortującej można sortować odpady ze znacznie większą skutecznością” – dodaje.

Technologia o nazwie RotoSTERIL uzupełnione jest o specjalne oprogramowanie, które pomaga maszynie rozpoznawać skład odpadów komunalnych. „Program ten pozwala urządzeniu samodzielnie dostosowywać parametry procesu technologicznego – ciśnienie, temperaturę, czas sterylizacji – tłumaczy Paweł Miller. – Dzięki temu efekt końcowy jest zawsze taki sam, niezależnie od składu odpadów, który każdego dnia może być inny.”

Oprócz przetwarzania odpadów, polska firma zajmuje się również recyclingiem. „Jako jedyni na świecie tworzymy nowe produkty z biomasy otrzymanej z odpadów biodegradowalnych i zawracamy je do gospodarki jako recyklat – materiał budowlany, taki jak cegły i keramzyt” – podkreśla Miller. Otrzymana biomasa mogłaby być także wykorzystywana m.in. jako paliwo alternatywne, nawóz organiczny czy substrat do biogazowni. Badania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wykazały też przydatność biomasy z odpadów komunalnych do produkcji wodoru. Jak podkreśla Paweł Miller, technologia RotoSTERIL udoskonalana jest od ok. 7 lat. Natomiast od niemal 4 lat autoklawy zainstalowane są na stałe w Zakładzie Mechaniczno-Cieplnego Przetwarzania Odpadów w Różankach w woj. warmińsko-mazurskim.

Dzięki technologii RotoSTERIL, Bioelektra Group jako jedyna firma z Polski znalazła się w finale konkursu „The Circulars”, organizowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne oraz Forum Ekonomiczne Młodych Liderów. Biorą w nim udział firmy z całego świata, stosujące innowacyjne rozwiązania i nowe technologie z zakresu efektywnego zarządzania odpadami, przyczyniając się do ochrony zasobów naturalnych. Laureat kategorii, w której nominowana jest polska firma, zostanie wybrany przez internautów. Głosowanie trwa do 11 listopada na stronie konkursu. Nagrody zostaną wręczone 16 stycznia 2017 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. (kk)

(http://naukawpolsce.pap.pl/, 28.10.2016)