Naukowcy pracują nad technologią pozyskiwania paliwa wodorowego z biomasy

Olsztyńscy naukowcy pracują nad technologią pozyskania paliwa wodorowego z biomasy, pochodzącej z odpadów komunalnych. Uzyskany wodór dzięki ogniwom paliwowym przetwarzany będzie na energię elektryczną – dowodzą naukowcy, którzy zaczną wkrótce testy laboratoryjne. Autorem koncepcji biosyntezy wodoru z wykorzystaniem biomasy po jej mechaniczno-cieplnej obróbce jest dr inż. Sławomir Kasiński z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W konkursie „Energia Innowacji”, zorganizowanym przez PGE, projekt wykorzystujący biomasę odpadową do pozyskiwania wodoru zajął trzecie miejsce.

Wodór jest świetnym kandydatem do tego, by stać się nowym ekologicznym i odnawialnym źródłem energii, ale w tradycyjnych technologiach przeszkodą są jednak koszty jego uzyskania. „Dlatego tak obiecującym procesem biotechnologicznego wytwarzania wodoru wydaje się być fermentacja odpadów organicznych. Proces przebiega wydajniej, gdy zastosowana jest biomasa o stabilnych parametrach, po mechaniczno-cieplnym przetworzeniu” – wyjaśnia dr inż. Sławomir Kasiński i dodaje, że biomasa uzyskana w ten sposób jest jednorodna pod względem składu i ma wysoki udział materii organicznej. Obecnie frakcja organiczna jest najczęściej przetwarzana w sposób mechaniczno-biologiczny, a następnie składowana. To marnotrawienie potencjału – wyjaśnił dr inż. Kasiński. W procesie RotoSTERIL (technologii wykorzystywanej do obróbki biomasy), z 1 tony zmieszanego odpadu komunalnego otrzymywanych jest średnio ok. 250-300 kg biomasy, wykorzystywanej dalej do produkcji paliwa wodorowego. Biogaz uzyskiwany w trakcie fermentacji wodorowej składa się z wodoru (60 %) i dwutlenku węgla (40 %). Następnie biogaz jest przepuszczany przez filtry, które wiążą dwutlenek węgla, a wodór przepuszczany przez ogniwo paliwowe jest zamieniany na energię elektryczną.

Technologia RotoSTERIL pomaga chronić środowisko: znacząco ogranicza ślad węglowy i redukuje emisję gazów cieplarnianych (CO2 oraz metanu). Pozwala odzyskać najbardziej wartościowe surowce z odpadów i przetworzyć je znów na produkty. Przynosi jednocześnie oszczędność energii i materiałów oraz minimalizuje potrzebę składowania śmieci. Odpady komunalne stają się dzięki zastosowaniu technologii źródłem cennych surowców wtórnych oraz czystej, suchej frakcji organicznej biodegradowalnej. (kk)

(http://naukawpolsce.pap.pl/, 24.06.2016)