W finałowym pojedynku, który odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zmierzyło się dziesięciu młodych popularyzatorów nauki. Każdy miał zaledwie trzy minuty na to, by w sposób ciekawy i niebanalny opowiedzieć o swoich badaniach naukowych. Decyzją jury, któremu przewodniczył profesor Marek Abramowicz, zdobywcą pierwszego miejsca został dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwycięzca IV edycji FameLabu przybliżył warszawskiej publiczności „logikę ptasich żon”, które na ojców swoich dzieci wybierają samców z jak najlepszymi genami. W nagrodę otrzymał 30 tys. PLN na badania naukowe oraz 5 tys. PLN na własne wydatki. Będzie też reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się na początku czerwca.
Drugie miejsce na podium zajęła doktorantka z Uniwersytetu Warszawskiego Aleksandra Klemba. W swoim wystąpieniu mówiła o roli wielbłądów, które przyczyniły się do odnalezienia nanoprzeciwciał, dzięki którym można m.in. skuteczniej walczyć z niektórymi rodzajami nowotworów. Pani Klemba otrzymała również nagrodę od firmy BASF Polska, która sfinansuje jej pobyt w swojej siedzibie w Niemczech, gdzie znajduje się największy na świecie zintegrowany produkcyjny kompleks chemiczny. Nagrody BASF otrzymali także: doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego Alicja Wolny oraz Jakub Bochiński – doktorant The Open University, Milton Keynes.
Laureatem trzeciego miejsca tegorocznej edycji FameLabu została dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej. W swoim wystąpieniu mówiła w jaki sposób mikrobiolodzy identyfikują nowe rodzaje bakterii. Została również laureatką Nagrody Publiczności. (kk)
(http://www.nauka.gov.pl, 27.04.2015)