Przed dwoma lata firma „Semicon” uzyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na realizację projektu „Innowacyjne technologie zaawansowanego montażu powierzchniowego płytek drukowanych”. Głównym celem projektu jest przyspieszenie i unowocześnienie produkcji układów elektronicznych. Rozwiązanie zaprojektowane przez „Semicon” będzie można zastosować praktycznie w każdej gałęzi przemysłu elektronicznego – od robienie malutkich zegarków elektronicznych przez produkcje telewizorów aż do konstruowania helikopterów.
W projekcie „Semicon” planuje również wykorzystać giętkie płyty drukowane, które pozwalają na stworzenie bardziej wytrzymałych układów elektronicznych mogących mieć o wiele bardziej uniwersalne zastosowanie niż produkowane dotychczas
Do scalania układów zostanie użyta równie nowoczesna metoda – lutowanie rozpływowe. Pozwala ona na poprawę jakości produkcji, a także wzmacnia lutowanego połączenia. Do realizacji projektu firma „Semicon” wybuduje specjalne zakład produkcyjny, a także zakupi nowoczesny sprzęt potrzebny do wykonania układów. Wszystko zostanie sfinansowane ze środków NCBR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentna Gospodarka (POIG).
Firma „Semicon” realizująca projekt została założona w 1987 roku. Na początku firma zajmowała się produkcją materiałów neutralizujących toksyczne materiały chemiczne. Po upadku komunizmu Semicon zmienił jednak branżę i zajął się dystrybucją podzespołów elektronicznych.
Twórcy przedsiębiorstwa nie kryją, że początki były niezwykle trudne. Pierwsza siedziba firmy mieściła się w malutkiej kawalarce na warszawskim Powiślu, a nieformalnym „biurze” pracowało nawet pięć osób. Z czasem jednak „Semicon” nabierał wiatru w żagle, firma podpisywała umowy z zagranicznym parterami m.in. austriacką firmą LEM NORMA. Dzięki kontraktowi z Austriakami „ „Semicon” był gotów samodzielnie wytwarzać podzespoły elektroniczne, a nie tylko dystrybuować importowane produkty.
W ostatnich latach warszawskie przedsiębiorstwo rozwinęło się jeszcze bardziej, obecnie działa głównie na rynku produkcji modułów laserowych. Rozwiązania tworzone przez „Semicon” są stosowanie głównie w przemyśle wojskowym. (kk)
(http://innpoland.pl, 10.09.2015)