Technologia e-papieru różni się od ekranów LCD tym, że odbija światło zamiast je emitować. Energia pobierana jest tylko wtedy gdy zmienia się wyświetlana treść. Pozwala to na zaoszczędzenie energii i o wiele bardziej efektywne wykorzystywanie baterii niż w przypadku tradycyjnych wyświetlaczy używanych w tabletach czy smartfonach.
Gdyńska firma Embedded Pico Systems (MpicoSys) jest jednym z najlepszych producentów e-papieru na całym świecie. Specjaliści tej firmy osiągają najlepsze parametry e-czytników. Partnerem firmy jest E Ink, gigant znany z czytników Amazon Kindle. E-czytniki Polaków zostały docenione przez giganta branży E Ink, który dostarczył największy na świecie e-wyświetlacz dla ONZ opracowany przy współpracy gdańskich inżynierów. Gigantyczny czytnik został tak zaprojektowany, że pomimo pokaźnych rozmiarów zużywa minimalną ilość prądu.
Kolejnym miejscem na świecie, w którym można spotkać polski produkt jest Kopenhaga. Przystanki autobusowe w stolicy Danii wyposażone są w elektryczne rozkłady jazdy zasilane energią słoneczną. Gdyńscy inżynierowie opracowali również system bezprzewodowego zasilania e-papieru. Dało to też pracownikom przedsiębiorstwa transportowego możliwość zdalnego zmieniania rozkładów jazdy, co wiąże się z kolejnymi oszczędnościami pieniędzy i czasu.
Również sieć Media Markt z Holandii zamówiła polski e-papier. Firma wykorzystała go do stworzenia elektronicznych metek z cenami zarządzanymi za pomocą Wi-Fi. Zdobyte w ten sposób oszczędności pozwalają sieci utrzymywać konkurencyjne ceny swoich produktów. Gdyńskie e-czytniki znajdziemy również w Smartband Talk czyli opasce typu smartwatch, której producentem jest Sony. Zaletą wykorzystanych w tym projekcie e-wyświetlaczy jest bardzo długi czas użytkowania bez ładowania oraz doskonała widoczność komunikatów nawet w ostrym słońcu. (kk)
(http://innpoland.pl/, 28.10.2015)