Politechnika Łódzka rozpoczyna kształcenie kadr na potrzeby Airbus Helicopters w Polsce. Oferta Airbusa nie jest skierowana tylko i wyłącznie do absolwentów wyższych uczelni. Prowadzone są obecnie rozmowy nad uruchomieniem, w oparciu o platformę technologiczną Politechniki Łódzkiej, szkolnictwa zawodowego – technikum, które będzie kształcić specjalistów w zawodach: technik mechanik, elektryk, monter linii produkcyjnej, operator stanowisk testowych. Uzupełnieniem do programu realizowanego w technikum będą szkolenia w zakładach produkcyjnych Airbusa we Francji i w Niemczech.
Z kolei absolwenci Politechniki Łódzkiej mają możliwość podjęcia anglojęzycznych studiów drugiego stopnia w ramach kierunku Mechanika i Budowa Maszyn (Advanced Mechanical Engineering), zorientowanego na technologie lotnicze. Dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ prof. Krzysztof Jóźwik zwrócił uwagę, że te studia mają na celu wykształcenie osób, które bardzo dobrze będą się poruszały w obszarze wszelkich prac inżynierskich i badawczych. Osoby te będą potencjalnymi kandydatami do pracy w biurze projektów otwartym w tym roku przez Airbus Helicopters w Łodzi. Docelowo ma w nim znaleźć pracę 100 osób. Potrzebni będą specjaliści w zakresie mechaniki, aerodynamiki i elektrotechniki lotniczej.
Jak zapewnia Airbus nie jest to wyłącznie jednorazowy proces rekrutacji, lecz cały program kształcenia i przygotowania do pracy na stanowiskach wykorzystujących najnowsze technologie w przemyśle lotniczym i śmigłowcowym. Program, obejmujący nauczanie na szczeblu średnim i wyższym, szkolenia i praktyczne zajęcia na odpowiednich stanowiskach w zakładach Airbusa we Francji lub Niemczech. (kk)
(http://naukawpolsce.pap.pl/, 16.10.2015)