Otwarcie laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+

10 września 2015 roku, w Humanitarium na terenie Kampusu Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, odbyło się oficjalne otwarcie laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży. Zakłada się, że rocznie odwiedzi je około 10 tysięcy uczniów z Regionu Dolnego Śląska. Wyłącznym partnerem nowo utworzonego laboratorium jest BASF Polska – firma, która popularyzuje naukę chemii w Polsce od wielu lat. Wydarzenie wpisało się w obchody 150-lecia tej firmy.

Utworzenie laboratorium jest jednym z etapów realizacji partnerskiej umowy o współpracy, którą BASF Polska i Humanitarium podpisały pod koniec 2014 roku. Jest to miejsce, gdzie dzieci i młodzież będą mogły przeprowadzać samodzielne eksperymenty pod okiem kompetentnych animatorów, z wykorzystaniem najbardziej nowoczesnego sprzętu.

Warsztaty adresowane są do różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży (4-16 lat). W zamyśle zajęć położono nacisk na indywidualne zaangażowanie i samodzielność każdego z uczestników, co sprawi, że nauka w Humanitarium będzie dla młodych ludzi czymś więcej, niż szkolne lekcje. Każdy uczestnik warsztatów może poczuć się w tym miejscu naukowcem. Jednorazowo w eksperymentach może uczestniczyć 15 osób. Dzięki tym zajęciom młodzi ludzie będą mogli odczuć, jak niezwykły jest świat chemii.

Otwarcie laboratorium zapoczątkowało w Humanitarium święto chemii i nauki, przeznaczone dla dzieci, młodzieży, a także rodzin z Wrocławia i Dolnego Śląska. Wstępem do wydarzenia był „Dzień Otwarty z BASF” dla szkół z Wrocławia i okolic.

Zgromadzonych gości zaproszono do zwiedzania nowego laboratorium. Przedstawiciele BASF Polska, Humanitarium oraz Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, wraz z uczniami wzięli udział w cyklu eksperymentów „Humanitarium w świecie chemicznych inspiracji”. W pokazach użyto między innymi Neopor firmy BASF pozwalającego na tworzenie innowacyjnych systemów termoizolacyjnych w budownictwie. Animatorzy Humanitarium zaprezentowali również cykl doświadczeń z wykorzystaniem suchego lodu.

Oprócz warsztatów i pokazów prowadzonych przez specjalistów Humanitarium, na uczestników Dnia Otwartego czekały dodatkowe atrakcje w postaci eksperymentów przygotowanych przez studentów z chemicznych kół naukowych: „Jeż” z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz „Allin” z Politechniki Wrocławskiej. Wystąpili oni w ramach realizowanej w tym roku współpracy z BASF.

Uroczystości zakończyły się w sobotę, 12 września. Naukowe atrakcje w Humanitarium odbyły się w ramach ogólnopolskiej akcji SPiN Day – dla społeczeństwa i nauki 2015, która miała na celu promowanie nauki, edukacji, techniki i innowacji. Akcję zorganizowały 23 instytucje skupione w Porozumieniu Społeczeństwo i Nauka.

Nowo otwarte laboratorium we Wrocławiu to jedno z dwóch laboratoriów chemicznych, które będą działały na terenie Humanitarium. Kolejne zostanie uruchomione w 2016 roku. Ponadto firma BASF Polska jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Promowanie chemii wśród dzieci i młodzieży poprzez tworzenie dla nich tego typu laboratoriów to sposób na zaszczepienie u najmłodszych kreatywnych pomysłów, które w przyszłości mogą przeradzać się w innowacyjne rozwiązania w przemyśle chemicznym. Dlatego warto angażować społeczeństwo, przenosząc takie działania na inne regiony kraju.

Przedstawicielka redakcji Chemik była gościem dwudniowych uroczystości we Wrocławiu. Dziękujemy za zaproszenie i współpracę. (mp)

(inf. redakcji, październik 2015 r.)