Dwanaście polskich firm oferujących innowacyjne technologie środowiskowe takie jak np. przydomowe oczyszczalnie ścieków, czy elementy do budowy domów energooszczędnych, zostało nagrodzonych w ramach projektu GreenEvo.
Wśród grona laureatów znalazły się takie firmy jak Aquatech, która produkuje bezprądową przydomową oczyszczalniaę ścieków. Działa ona bez użycia energii elektrycznej, dzięki czemu nie emituje CO2. Technologia tej firmy stosowana jest m.in. w takich krajach jak Liban, Wielka Brytania, Zanzibar czy Mongolia. Nagrody otrzymały też: Biko-Serwis za mieszalnik pozwalający przetworzyć odpady poprodukcyjne procesów hutniczych takich jak żużel, popioły lotne i mączki wapienne na pełnowartościowe materiały budowlane – cementy i zaprawy na bazie cementu; Małopolskie Centrum Odnawialnych Źródeł Energii „BioEnergia” – za reaktor do produkcji biodiesla; CARGAZ BIS Mariola Rewers – za system podwójnego zasilania diesel i LPG/CNG dla pojazdów z silnikiem diesla; CWD – za urządzenie do automatycznego spalania biomasy; Energy Data Lab – za technologię ułatwiającą zbieranie i analizowanie danych o zużyciu mediów energetycznych czy Enerko Energy – za śrubę Archimedesa dla mikro i małych elektrowni wodnych, która może być stosowana przy bardzo niskich spadach wody.
Wyróżniono także firmy: Gajek Engineering i Hydroergia za technologie służące energetyce wodnej; przedsiębiorstwa Jan Gumkowski Biuro Techniczno-Inżynierskie i PellasX za rozwiązania pozwalające na spalanie pelletów oraz firmę SOLCRAFT za system budowlany umożliwiający szybkie wznoszenie domów pasywnych. (kk)
(http://naukawpolsce.pap.pl/, 23.10.2015)