Zespół naukowy z Politechniki Gdańskiej w składzie: dr inż. Sylwia Fudala-Książek, dr inż. Eliza Kulbat oraz dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz opracował innowacyjne rozwiązanie dla zakładu utylizującego odpady w Gdańsku. Dzięki niemu potencjalnie niebezpieczne siarczki, zawarte w podczyszczonych odciekach powstających na terenie zakładu, zostają przekształcone do siarczanów, które nie powodują zagrożenia dla życia człowieka.
Odcieki generowane na terenie zakładów utylizujących odpady powstają głównie w skutek przenikania opadów atmosferycznych przez pryzmę odpadów. W celu obniżenie uciążliwości środowiskowej odcieków, poddawane są one zazwyczaj procesowi podczyszczania, który na terenie Zakładu realizowany jest na drodze odwróconej osmozy. Produktem odwróconej osmozy jest m.in. permeat, czyli podczyszczona ciecz, w której znajdują się wspomniane siarczki. Siarczki bardzo łatwo przekształcają się w siarkowodór, który oprócz korozyjnego wpływu na urządzenia kanalizacyjne, wykazuje również dużą uciążliwość zapachową i jest toksyczny dla ludzi już w stężeniu 4 ÷ 7 ppm. Dotychczas stosowane metody nie były wystarczająco efektywne. Nowe rozwiązanie technologiczne bazuje na dawkowaniu perhydrolu. Metoda ta umożliwiła redukcję stężenia siarczków w permeacie do poziomu poniżej 1 mg S2-/dm3, czyli do wartości umożliwiającej bezpieczne odprowadzenie odcieków do kanalizacji miejskiej.
Autorki rozwiązania otrzymały tytuł Mistrza Techniki Pomorza nadawany przez Pomorską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku przyznała im tytuł Mistrz Techniki Pomorza 2014/15. Wyróżnienie w konkursie otrzymało „Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej” zgłoszone przez zespół autorski z Politechniki Gdańskiej w składzie: dr inż. Jacek Lebiedź, dr inż. Jacek Łubiński, dr inż. Adam Mazikowski. (kk)
(http://pg.edu.pl, 8.07.2015)