Grad medali dla polskich wynalazców na targach BRUSSELS INNOVA

15 medali złotych ze specjalnym wyróżnieniem jury, 30 medali złotych, 19 medali srebrnych i jeden medal brązowy oraz liczne nagrody i wyróżnienia to dorobek polskich naukowców i wynalazców, przywieziony z 64. Światowych Targów BRUSSELS INNOVA 2015. W tegorocznej edycji Targów, poświęconych transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego, zgromadzono rozwiązania z: Belgii, Chorwacji, Francji, Iranu, Malezji, Malty, Maroka, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Tajlandii, Tajwanu i Włoch. Polscy wystawcy zaprezentowali 71 wynalazków.

Polacy otrzymali 15 medali złotych ze specjalnym wyróżnieniem jury. Nagrodą tą doceniono: Instytut Fizyki PAN za nową generację znaczników fluorescencyjnych do zastosowań w biologii i medycynie; firmę INVENTMED Sp. z o.o. i prof. Aleksandra Sieronia za urządzenie terapeutyczne wielofunkcyjne LASEROBARIA-S; Przemysłowy Instytut Motoryzacji za „zawieszenie o regulowanej sztywności kątowej szczególnie do pojazdów terenowych”; Instytut Mechaniki Precyzyjnej za „nowatorską kombinację procesów azotowania oraz obróbki cieplnej stali narzędziowych i konstrukcyjnych”.

Wśród nagrodzonych złotym medalem ze specjalnym wyróżnieniem jury znalazły się również: Główny Instytut Górnictwa uhonorowany za „mechaniczny układ ochronny z zastosowaniem zasady dyssypacji energii”; Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych za sposób wytwarzania kompozytowej włókniny; Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych za „Wlot powietrza o podwyższonej osiowej symetrii napływu lotniczego turbinowego silnika odrzutowego, zwłaszcza bezpilotowego statku powietrznego”.

Wspólnie złoty medal z wyróżnieniem otrzymały: Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM, Politechnika Warszawska i Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, które doceniono za system monitorowania parametrów psychofizycznych pacjentów. Podobnie Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, nagrodzono za innowacyjną technologię produkcji suszonego mięsa strusiego o podwyższonej wartości odżywczej i prozdrowotnej. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał złoty medal z wyróżnieniem za węgle aktywowane o wysokiej zawartości azotu i wysokim przewodnictwie elektrycznym. Z kolei Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników oraz HOBAS System Polska Sp. z o.o. wspólnie wywalczyły złoto z wyróżnieniem za innowacyjną produkcję systemów niepalnych rur GRP.

Wśród 15 laureatów złotych medali z wyróżnieniem znalazły się też: Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego, który opracował hybrydowe nieorganiczno-organiczne aerożele do zastosowań izolacyjnych; Instytut Włókiennictwa za sposób biofunkcjonalizacji materiałów włókienniczych; Główny Instytut Górnictwa za optoelektroniczny system do zdalnego pomiaru wysokich temperatur (powyżej 2000 K) w reaktorze podziemnego zgazowania węgla; Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego za sposób wytwarzania wołowiny funkcjonalnej dla dzieci.

Polscy naukowcy wywalczyli także 30 medali złotych, 19 medali srebrnych i jeden medal brązowy. Otrzymali też osiem nagród międzynarodowych i belgijskich instytucji rządowych oraz osiem nagród stowarzyszeń i delegacji zagranicznych.

Wystawcami tegorocznej edycji były instytuty badawcze, wyższe uczelnie, przedsiębiorstwa innowacyjne oraz młodzież szkół średnich i wyższych. Rozwiązania obejmowały zagadnienia z różnych dziedzin, m.in. ekologii, medycyny, bezpieczeństwa, lotnictwa, przemysłu samochodowego i transportu, metalurgii, włókiennictwa, maszyn i urządzeń, chemii, mechaniki, inżynierii, elektroniki, rolnictwa i żywności, energetyki, informatyki. (kk)

(http://naukawpolsce.pap.pl/, 24.11.2015)