BASF bierze udział w Światowym forum technologii chemicznej i inżynierii procesowej, które odbywa się podczas wystawy ACHEMA we Frankfurcie w dniach 15-19 czerwca 2015 r. Centrum Kompetencji firmy BASF ds. Projektowania i Obsługi przedstawia wybrane produkty i usługi, jak również innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii wysokociśnieniowej i technologii powłok.
Do priorytetów produkcji chemicznej należą: bezpieczeństwo, ochrona środowiska oraz jak największa wydajność. Aby osiągnąć powyższe cele, niezbędne jest stosowanie dokładnych i niezawodnych systemów pomiarowych monitorujących instalacje produkcyjne. Opracowany przez nas czujnik ciśnienia spełnia takie właśnie wymagania. „Optymalny kształt czujnika oraz nie wymagająca zastosowania żadnych wystających elementów membrana sprawia, że nie dochodzi do odkładania się w nim niebezpiecznych osadów” – zauważył Heinz-Jurgen Kühn z Centrum Wiedzy Technicznej BASF z zakresu złączy i technologii metali.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnej, chronionej patentem konstrukcji, czujnik został przystosowany do pracy przy ciśnieniu nawet do 3600 bar. Umożliwia ona dokonywanie wykorzystujących wiele podłączeń, niezawodnych pomiarów temperatury i/lub ciśnienia w reaktorach i rurociągach.
Szybko reagujące termopary produkcji BASF potwierdziły swoją niezawodność w wielu fabrykach LDPE na całym świecie. Eksperci firmy BASF zajmujący się wysokimi ciśnieniami zoptymalizowali je tak, by możliwe było ich zastosowanie przy ciśnieniach dochodzących do 3600 bar. Urządzenia reagują na zmiany temperatury 2,5 do 3 razy szybciej niż modele konwencjonalne. Specjalny proces produkcyjny zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa.
Podczas wystawy ACHEMA BASF prezentuje również urządzenia wysokociśnieniowe stosowane z konwencjonalnym przedziale ciśnień rzędu 325 bar. Firma produkuje dla swoich klientów urządzenia o wadze do 300 ton, długości do 25 metrów oraz średnicy do 4 metrów, eksploatowane w temperaturach od minus 150 °C do plus 500 °C, w zależności od ich ostatecznego przeznaczenia.
BASF posiada bogate tradycje w wytwarzaniu urządzeń wysokociśnieniowych: od ponad 100 lat firma z powodzeniem opracowuje i produkuje komponenty i systemy pracujące pod wysokim ciśnieniem. W roku 1931 Carl Bosch otrzymał Nagrodę Nobla z chemii za odkrycia w dziedzinie wysokociśnieniowej chemii przemysłowej. BASF posiada obecnie ponad 40 stosujących technologię wysokociśnieniową (do 3600 bar) zakładów produkcyjnych na całym świecie. Oprócz wyposażenia do nadzorowania przebiegu procesów, szeroka gama produktów oferowanych przez centra wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej firmy BASF obejmuje urządzenia wysokociśnieniowe, zawory, złącza i rury eksploatowane przy ciśnieniu roboczym dochodzącym do 3600 bar. BASF jest jedynym producentem na świecie wykorzystującym swoje własne urządzenia wysokociśnieniowe we własnych zakładach produkcyjnych.
Na tegorocznej wystawie ANCHEMA Centrum Techniczne BASF ds. Technologii Polimerowych i Powierzchniowych koncentruje swoją uwagę na powłokach opracowanych na bazie politetrafluoroetylenu (PTFE). Powłoki te charakteryzują się doskonałymi własnościami i są szczególnie przydatne do zabezpieczeń połączeń śrubowych. „Zapobiegają one korozji stykowej i sprawiają, że wkręty i śruby nie ulegają zapieczeniu, nawet po wielu latach eksploatacji. Dzięki temu można zmniejszyć częstotliwość wykonywania czynności konserwacyjnych. Znacząco poprawia się również poziom bezpieczeństwa takich robót” – zauważył dr Norbert Krollmann, szef Centrum Technicznego BASF ds. Technologii Polimerowych i Powierzchniowych.
Pracownicy BASF odpowiedzialni za rekrutację po raz kolejny pojawili się na stoisku firmy, by służyć świeżo upieczonym inżynierom i innym specjalistom informacjami o ścieżkach rozwoju zawodowego w firmie BASF. „Nieustannie poszukujemy pełnych zapału do pracy absolwentów i inżynierów z doświadczeniem praktycznym” – powiedziała Irina Plapp z Działu Pozyskiwania Talentów na Stanowiska Produkcyjne i Projektowe BASF. Centrum Kompetencji BASF ds. Inżynierii i Obsługi oferuje na przykład najlepszy możliwy start na ścieżce kariery zawodowej projektanta: pracuje w nim obecnie ponad 900 specjalistów w dziedzinie inżynierii chemicznej i elektrycznej, automatyzacji oraz inżynierii mechanicznej i lądowej. Ich liczba nieustannie rośnie. (kk)
(Komunikat prasowy BASF, 17.06.2015)