Pomysł studenta Politechniki Śląskiej zwycięski w konkursie Goodyeara

Zaproponowany przez studenta Politechniki Śląskiej system odzyskiwania energii w pojazdach i inteligentnego zarządzania ruchem zwyciężył w organizowanym przez Goodyeara konkursie ThinkGoodMobility Challenge. Pomysł Artura Ząbczyka okazał się najlepszy spośród 73 zgłoszonych.

Według Goodyeara przedstawiony przez Ząbczyka system MaRS (Management and Recovery System) to koncepcja inteligentnego systemu, który odzyskuje wszystkie formy energii (cieplną, kinetyczną oraz energię odkształceń), aby wprowadzić pojazd w tzw. tryb żeglowania. Uzupełnieniem koncepcji jest inteligentna sieć informacyjna, obejmująca wszystkie pojazdy na drodze, które w czasie rzeczywistym dostarczają danych o prędkości, wypadkach i sygnalizacji świetlnej. System optymalizuje ruch drogowy i proces odzyskiwania energii w autach. Efektem ma być znaczna redukcja czasu i kosztu podróży wszystkich uczestników ruchu.

Drugie miejsce w konkursie zajął Jacopo Runchi z Włoch, który zaprojektował 2-4-kołowy pojazd modularny. Na trzeciej pozycji znalazł się Siddartha Khastgir z Wielkiej Brytanii, który opracował inteligentną strefę i system punktowy nagradzający podróżnych za inteligentne decyzje transportowe. (kk)

(http://naukawpolsce.pap.pl/, 22.07.2016)