Nowe poliamidy i poliestry o wysokiej płynności firmy Lanxess

Koncern Lanxess jest jednym z niewielu dostawców, którzy nieustannie rozszerzają swój asortyment w zakresie poliamidów 6 i 6.6 oraz politereftalanu butylenu (PBT) o wysokiej płynności. Najnowszym przykładem innowacji produktowej koncernu Lanxess jest tworzywo Durethan BKV 30 XF (XtremeFlow). Ten poliamid 6 o 30 % zawartości włókna szklanego jest następcą Durethanu DP BKV 30 XF i charakteryzuje się o ponad 17 % wyższą od niego płynnością (przepływ spiralny, 8 x 2 mm, temperatura topnienia 280 oC). W porównaniu zaś do Durethanu BKV 30, innego standardowego poliamidu 6 o 30 % zawartości włókien szklanych, jego płynność jest aż o 62 % wyższa. Nowy materiał charakteryzuje się dobrym profilem właściwości mechanicznych – prawie identycznym z profilem jego poprzednika, dzięki czemu również tworzy doskonałej jakości powierzchnie.

Nowością są również trzy nowe gatunki poliamidu 6: Durethan BG 30 X XF, BG 30 X H2.0 XF i BG 30 X H3.0 XF, w 30 % wzmocnione mieszanką włókien szklanych i szklanych mikrokulek. Dzięki temu charakteryzują się niezwykłą płynnością i wyjątkowo niską podatnością na odkształcenia. Korzystnemu profilowi właściwości mechanicznych towarzyszy zwiększona płynność – o 30 % wyższa niż w przypadku Durethanu BG 30 X, podobnego, standardowego poliamidu 6.

Koncern Lanxess oferuje szeroką gamę związków poliestrowych Pocan XF o wysokiej płynności. Materiały te obejmują zarówno produkty wzmacniane, jak i niewzmacniane, których płynność jest zazwyczaj dużo wyższa niż podobnych gatunków standardowych. Często są również bardziej odporne na hydrolizę. Jednym z takich niewzmacnianych tworzyw PBT jest Pocan B 1205 XF. Dzięki wyjątkowej płynności materiał ten idealnie wpasowuje się w trend miniaturyzacji w przemyśle elektrotechnicznym i elektronicznym. Doskonale nadaje się do złożonych części o wyjątkowo cienkich ściankach, takich jak miniaturowe wtyczki. Kiedy niska grubość ścianek takich części musi iść w parze z wysoką stabilnością mechaniczną, Pocan B 3217 XF jest idealnym rozwiązaniem. (kk)

(https://www.plastech.pl, 25.10.2016)