LANXESS przejmuje jednostkę należącą do Chemours

31 sierpnia 2016 r. producent specjalistycznych środków chemicznych, koncern LANXESS, sfinalizował przejęcie jednostki z branży czyszczenia i dezynfekcji należącej do amerykańskiej spółki chemicznej Chemours. Wszystkie właściwe organy ds. ochrony konkurencji zatwierdziły transakcję. Koncern LANXESS zapłacił ok. 210 mln euro za tę jednostkę, której portfolio obejmuje różnorodne substancje czynne oraz specjalistyczne produkty chemiczne, w tym przede wszystkim środki do dezynfekcji i utrzymania higieny. To pierwsze po przeprowadzeniu reorganizacji przejęcie Koncern sfinansował z dostępnych środków.

To przejęcie jest pierwszym kamieniem milowym na naszej ścieżce wzrostu i kolejnym krokiem w kierunku wzmocnienia naszej obecności w Ameryce Północnej – powiedział Matthias Zachert, prezes zarządu koncernu LANXESS AG. – Udana integracja nowego przedsiębiorstwa jest obecnie naszym najwyższym priorytetem, gdyż pozwoli na szybkie uzyskanie korzyści z poszerzenia naszego portfolio specjalistycznych środków chemicznych.

Przejęcie spowoduje wzrost zysku na akcję koncernu już w pierwszym roku podatkowym. Oczekuje się, że przejęta jednostka przyniesie dodatkowy roczny zysk EBITDA w wysokości około 20 mln euro, a dzięki synergii kwota ta będzie stopniowo rosnąć do około 30 mln euro do 2020 r.

Nowa jednostka zostanie zintegrowana z jednostką biznesową Material Protection Products (MPP) koncernu LANXESS i nie tylko wzbogaci portfolio substancji czynnych, ale także poszerzy łańcuch wartości w segmencie dezynfekcji weterynaryjnych, aż po rynek końcowy. Przejęte przedsiębiorstwo posiada trzy zakłady produkcyjne: w Memphis i North Kingstown w Stanach Zjednoczonych oraz w Sudbury w Wielkiej Brytanii. W 2015 r. jednostka spółki Chemours osiągnęła sprzedaż w wysokości ok. 100 mln euro, z czego połowę w Stanach Zjednoczonych. Jej działalność obejmuje trzy linie produktowe: środki do dezynfekcji, nadtlenosiarczan potasu i dwutlenek chloru.

Środki do dezynfekcji służą do ochrony biologicznej w segmencie weterynaryjnym. Najważniejszą marką produktową jest Virkon S, światowy lider wśród środków dezynfekujących w proszku o udowodnionej skuteczności przeciwko szerokiemu spektrum wirusów, bakterii i grzybów. Produkt ten stosowany jest między innymi do zwalczania pryszczycy i ptasiej grypy.

Drugim segmentem, na którym koncentruje się jednostka spółki Chemours, jest produkcja i sprzedaż substancji czynnej nadtlenosiarczanu potasu pod marką Oxone. Substancja ta stosowana jest do zapewnienia czystości basenów i centrów odnowy biologicznej, do produkcji środków higieny osobistej oraz w branży elektronicznej. Jest również substancją czynną wykorzystywaną w środkach do dezynfekcji, w tym w szczególności w produktach marki Virkon.

Jeżeli chodzi o trzeci segment działalności, dwutlenek chloru stanowi sprawdzone i kompleksowe rozwiązanie w dziedzinie oczyszczania wody poprzemysłowej.

(Komunikat prasowy LANXESS, 06.09.2016)