JEC 2016 Innovation Awards

Spółka zależna koncernu LANXESS, Bond-Laminates GmbH, Instytut Inżynierii Produkcji Fraunhofera oraz spółka HBW-Gubesch Thermoforming GmbH wspólnie otrzymały nagrodę w kategorii „Procesy” w konkursie „JEC 2016 Innovation Awards”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Atlancie. Zwycięska technologia obejmuje lokalne wzmocnienie taśmowe termoplastycznych arkuszy kompozytowych marki Tepex w celu zoptymalizowania właściwości mechanicznych, grubości i masy materiału.

Termoplastyczne materiały kompozytowe wzmacniane włóknami ciągłymi (ang. Continuous Fiber Reinforced Thermoplastics, CFRT), zwane również płytami kompozytowymi, oferują ogromny potencjał do wykorzystania w ultralekkich konstrukcjach i bardzo łatwo się je przetwarza. Mogą być wytwarzane w sposób ciągły, mają nieograniczony okres przydatności i dzięki temu zapewniają wymierne korzyści finansowe. Tradycyjne materiały o ułożeniu włókien 0°/90° są doskonałe do większości konstrukcji wymagających wzmocnienia, takich jak części pojazdów silnikowych, obudowy urządzeń elektronicznych czy sprzętu sportowego. Dobrze wyważony materiał nadaje się do wielu zastosowań, znacznie ograniczając masę produktów w porównaniu do materiałów metalowych i plastikowych.

Niemniej jednak w przypadku wyjątkowych obciążeń i w celu dalszej optymalizacji rozkładu sił wzmocnienia można zintegrować dzięki wykorzystaniu wieloosiowego materiału Tepex, który jest najnowszym osiągnięciem spółki Bond-Laminates. Dzięki tej metodzie można określić różne ułożenia włókien dla różnych warstw konstrukcji kompozytowej. Pozwala to osiągnąć znacznie lepsze właściwości w relacji do gęstości. Metoda ta sprawia, że projektowanie elementów poddawanych dużym obciążeniom, takich jak dźwignie hamulcowe czy konstrukcje foteli, jest bardzo proste i wydajne. (kk)

(Komunikat prasowy LANXESS, 12.05.2016)