Innowacyjne badania przemysłowe i prace B+R w „Szybkiej ścieżce”

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu na projekty (B+R) dla firm, których działalność jest związana z badaniami przemysłowymi i pracami rozwojowymi. Centrum wyłoniło 15 laureatów, którzy łącznie otrzymają dofinansowanie w kwocie ponad 64 mln PLN.

NCBR najwyżej ocenił projekt przedsiębiorstwa Apeiron Synthesis. Jego celem jest stworzenie nowej generacji rutenowych katalizatorów metatezy olefin. Starą generację tych związków (tzw. metatezę dysproporcjonującą olefin) wykorzystuje się np. w przemyśle rafineryjnym do zwiększania liczby oktanowej surowej benzyny. Ten proces opracował koncern Shell. Łącznie firma z Wrocławia na realizację swojego projektu, w ramach którego mają powstać znacznie bardziej przyjazne środowisku związki chemiczne, otrzyma 2,4 mln PLN.
Jako drugi najlepszy wniosek NCBR ocenił projekt firmy Selvita Services, którego celem jest opracowanie nowych metod wytwarzania amin chiralnych wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym. O dużym potencjale zastosowania tego typu związków w biznesie świadczy fakt, że niedawno największy koncern chemiczny na świecie – BASF, uruchomił największą swoją fabrykę do produkcji amin chiralnych. Łącznie przedsiębiorstwo z Krakowa otrzyma dofinansowanie w kwocie ponad 2 mln PLN na realizację swojego przedsięwzięcia.
Z kolei jako trzeci został oceniony projekt spółki Eckert Automatyka Spawalnicza. Jego celem jest przeprowadzenie badań nad powiększeniem własności dynamicznych w konstrukcji przecinarki laserowej. Tego typu urządzenia znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle. Główną zaletą cięcia laserowego jest otrzymany produkt, który bez dodatkowych procesów technologicznych nadaje się do dalszej przeróbki. Lasery wykorzystuje się m. in. do cięcia tak wytrzymałych materiałów, jak stal, aluminium czy tytan. Łącznie na realizację swojego pomysłu firma z Legnicy otrzyma ponad 3 mln PLN. (kk)

(http://innpoland.pl/, 5.02.2016)