BASF Polska o innowacjach wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym

6 października firma BASF Polska wzięła udział w IV Międzynarodowym Kongresie Biogospodarki, zorganizowanym w ramach Tygodnia Biogospodarki przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Firma uczestniczyła w dyskusjach skoncentrowanych wokół innowacyjnego, efektywnego i konkurencyjnego wspierania rozwoju biogospodarki. W trakcie sesji „Biotechnologie i biopolimery w regionach”, Marek Jagieła, Dyrektor Działu Chemii Przemysłowej i Działu Rozwoju Rynku w BASF Polska poruszył tematykę produktywnego i efektywnego zarządzania odpadami. Wskazał na potrzebę sukcesywnego zwiększenia skali odzyskiwania surowców z odpadów, które może być osiągnięte m.in. dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w obszarze tworzyw sztucznych.

Obecnie opracowywane są coraz bardziej zaawansowane technologie w dziedzinie kompostowalnych lub biodegradowalnych tworzyw sztucznych. Przykładem innowacji w tym obszarze jest ecovio® firmy BASF – materiał, który może przyczynić się do wspierania obiegu zamkniętego na wiele sposobów. Do tej pory znalazł zastosowanie m.in. przy produkcji torebek foliowych na zakupy, worków na bioodpady, powlekanych kubków papierowych, saszetek na cukier, słomek i kubków na zimne napoje, torebek na owoce i warzywa, a nawet, kapsułek na kawę. Wszystkie te materiały mogą ulegać biologicznemu rozkładowi, a proces ich degradacji w kompostowniach przemysłowych trwa zaledwie kilka tygodni. Dzięki tym właściwościom, opakowania lub torby foliowe zrobione z ecovio® mogą być zbierane razem z odpadami organicznymi i wspólnie przerabiane na kompost, przyczyniając się tym samym do ograniczania zużycia surowców i redukowania ilości składowanych odpadów.

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest kierunkiem, w którym będzie zmierzać Unia Europejska, o czym świadczy przyjęcie przez Komisję Europejską pod koniec 2015 r.pakietu dyrektyw Circular Economy Package. Ich głównym założeniem jest sukcesywne „zamykanie” cyklu życia produktów oraz redukcja ilości odpadów poprzez zmniejszenie skali ich składowania i zwiększanie poziomu recyklingu. (kk)

(https://www.basf.com, 17.10.2016)