Alifatyczny Elastollan® firmy BASF

Alifatyczny termoplastyczny elastomer poliuretanowy (TPU) Elastollan® firmy BASF stanowi podstawowy składnik innowacyjnych powłok stosowanych w produkcji stylizowanych podłóg modułowych oraz innych powierzchni dekoracyjnych. To nowo opracowane rozwiązanie oferowane jest przez międzynarodowego producenta papieru i opakowań papierowych, Mondi, pod nazwą podłoga roomskin® jako powłoka kompozytowa złożona z zadrukowanej warstwy nośnej oraz warstwy nawierzchniowej wykonanej z poliuretanu termoplastycznego (TPU).

Ta elastyczna, wysokoprzezroczysta warstwa nawierzchniowa jest wyjątkowo cienka i bardzo wytrzymała. Wykorzystuje się ją głównie w produkcji nowych typów powłok podłogowych, stanowi doskonały materiał dekoracyjny i przyjemnie się po niej chodzi. Ponadto, istnieje możliwość zamówienia konkretnych powierzchni o strukturze dopasowanej do danego wykończenia. Dla BASF oznacza to rozszerzenie zakresu zastosowania różnych gatunków Elastollanu alifatycznego produkowanego przez firmę. Oprócz dotychczasowych zastosowań, np. w produkcji szklanych przekładek międzywarstwowych czy folii samochodowych zabezpieczających przed powstawaniem odprysków powłoki lakierniczej, tworzywo to jest teraz również wykorzystywane w produkcji podłóg.

Gatunki Elastollanu na bazie surowców alifatycznych są odporne na działanie światła, posiadają typową dla tego rodzaju materiałów wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz są dostępne w szerokim zakresie twardości: od 75A do 80D wg skali Shore’a. Dzięki temu, że Elastollan jest materiałem niskoemisyjnym oraz bezwonnym, spełnia on bez problemu wymagania wytycznych niemieckiej Komisji ds. oceny szkodliwości zdrowotnej materiałów budowlanych (AgBB). Te rozwiązanie zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniach, zarówno w domu, jak i w budynkach publicznych. Zastosowanie tego typu warstwy nawierzchniowej sprawia również, że podłogi spełniają wymagania certyfikatu „Blue Angel” (niebieski anioł). Certyfikat ten przyznawany jest produktom spełniającym wysokie wymagania w zakresie ochrony środowiska, ochrony zdrowia oraz właściwości użytkowych. Ten nowy rodzaj powłoki stanowi więc alternatywę dla podłóg zawierających PCV. (kk)

(https://www.basf.com, 30.09.2016)