390 mln PLN dla naukowców w kolejnych konkursach NCN

W sumie 390 mln PLN mogą otrzymać naukowcy w kolejnych konkursach ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki. W 12. edycji programów OPUS, PRELUDIUM i SONATA do zdobycia jest 330 mln PLN. W drugim konkursie BEETHOVEN na polsko-niemieckie projekty badawcze i ostatniej edycji konkursu POLONEZ mogą otrzymać po 30 mln PLN.

POLONEZ to konkurs umożliwiający naukowcom z zagranicznych instytucji przyjazd do Polski na roczny lub dwuletni staż badawczy. Wnioskodawca musi mieć stopień doktora lub cztery lata doświadczenia badawczego w pełnym wymiarze czasu pracy, a także w ciągu ostatnich trzech lat nie powinien mieszkać, pracować lub studiować w Polsce dłużej niż 12 miesięcy. W drugiej edycji konkursu BEETHOVEN wprowadzono zmiany w stosunku do pierwszej edycji. Dotąd mogły w nim startować polsko-niemieckie zespoły badawcze, realizujące projekty z obszaru nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Tym razem o finansowanie powalczą również przedstawiciele wybranych dyscyplin nauk ścisłych i technicznych. OPUS to najpopularniejszy konkurs NCN, skierowany do szerokiego grona odbiorców. Może w nim startować każdy badacz, niezależnie od stażu i stopnia naukowego. Uzyskane środki można przeznaczyć na stworzenie zespołu badawczego oraz zakup aparatury potrzebnej do realizacji badań. Dla badaczy rozpoczynających karierę naukową, którzy nie posiadają stopnia naukowego doktora, przeznaczony jest konkurs PRELUDIUM. Dla doktorantów jest to szansa na pierwsze samodzielne poprowadzenie projektu badawczego.  SONATA również jest konkursem skierowanym do badaczy na początku kariery, jednak już nieco bardziej doświadczonych. O finansowanie mogą ubiegać się naukowcy ze stopniem naukowym doktora, którzy uzyskali go maksymalnie siedem lat przed złożeniem wniosku, a więc w latach 2009-2016.

Wnioski należy składać do 15 grudnia 2016 r. Wyniki konkursów OPUS, SONATA, PRELUDIUM zostaną ogłoszone do czerwca 2017 r., a konkursu POLONEZ – do maja 2017 r. Laureatów konkursu BEETHOVEN powinniśmy poznać w październiku 2017 r. (kk)

(http://naukawpolsce.pap.pl/, 17.09.2016)