Polska chemia powinna poszukiwać przewag konkurencyjnych w ścisłej kooperacji z jednostkami naukowymi

Polska chemia powinna poszukiwać przewag konkurencyjnych w ścisłej kooperacji z jednostkami naukowymi – wywiad z Krystianem Paterem, Członkiem Zarządu PKN ORLEN S.A. ds. Produkcji

Prosimy cytować jako: CHEMIK 2014, 69, 11, 729–732

Panie Prezesie, dziękuję za spotkanie z czytelnikami miesięcznika CHEMIK w wydaniu poświęconym paliwom i biopaliwom. Proszę o Pana opinię, jaka jest obecnie branża rafineryjna w Polsce i jakie jest światowe otoczenie?
Branża rafineryjna w Polsce i na świecie w ostatnich latach stanęła przed znaczącymi wyzwaniami. Spowolnienie gospodarcze w krajach Unii Europejskiej, nadpodaż mocy rafineryjnych, kosztowna polityka klimatyczna, a także rosnąca konkurencja producentów paliw z Rosji i Bliskiego Wschodu, czy rewolucja łupkowa w USA spowodowały, że sytuacja europejskiego sektora naftowego stała niezwykle trudna. W Polsce jesteśmy jednak w bardziej komfortowej sytuacji niż reszta Europy. Obecnie polski przemysł rafineryjny ma znaczący poziom przerobu ropy naftowej na poziomie 26 mln ton rocznie, z czego ponad 60% surowca konsumuje płocka rafineria. Pod względem wykorzystania potencjału aktywów rafineryjnych jesteśmy w czołówce krajów starego kontynentu. Polskie zakłady, zarówno w Gdańsku jak i w Płocku, są stosunkowo nowoczesne i to jest dobry prognostyk na najbliższą przyszłość.

Czytaj więcej w pliku PDF

pdf-icon