CHEMIK 2015-06

chemik_2015_06-cover

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy

29 kwietnia br. w Grupie Azoty ZAK SA uroczyście otwarta została instalacja OxoviflexTM. To wielki sukces współpracy nauka-przemysł, bowiem inżynierowie z Grupy Azoty ZAK SA i naukowcy z ICSO „Blachownia” opracowali unikalny proces produkcyjny nowego nieftalanowego plastyfikatora – OxoviflexTM. To innowacyjny produkt o wysokim potencjale rynkowym. Jest nowoczesny, bezpieczny, konkurencyjny – podkreślał Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK SA podczas uroczystości w Kędzierzynie.

Czerwcowe wydanie otwiera publikacja PT Autorów z Politechniki Śląskiej na temat identyfikacji miejsc aktywnych w kompleksach białkowych. Konstatując, że energia na powierzchni kompleksów białkowych nie jest rozłożona jednorodnie, a niektóre reszty aminokwasowe, nazywane miejscami aktywnymi albo hotspotami, mają największy wkład w energię wiązania – proponują metody obliczeniowe, zamiast droższych eksperymentalnych, do szybkiego i z dobrą dokładnością przewidywania reszt tworzących miejsca aktywne. W artykule dokonali przeglądu metod identyfikacji miejsc aktywnych w kompleksach białkowych i porównali ich efektywność.

Autorzy z Sumskiego Uniwersytetu Państwowego, Ukraina, analizując literaturę techniczną nie znaleźli doniesień o wpływie oporów miejscowych wewnątrz mieszadeł samozasysających podczas przepływu przejściowego w trybie samozasysania. Przeprowadzili badania, których efektem jest patent ukraiński na samozasysające urządzenie mieszające do stosowania na etapach chlorowania antrachinonów, sulfonowania alkilobenzenów gazowym bezwodnikiem siarkowym i ozonowania węglowodorów.

Autorki z UJK w Kielcach i Politechniki Rzeszowskiej zajmują się laktonami o właściwościach sensorycznych. Wiele związków z ugrupowaniem laktonowym jest nośnikiem smaku i zapach, dlatego wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym Pod winietą „Przemysł Chemiczny w Statystyce” – podmioty przemysłu chemicznego wybrane z „Listy 500” Rzeczpospolitej – największych w Polsce – mierzonych wielkością przychodów – firm z obszaru przemysłu, handlu i finansów w 2014 r. W „Kalendarium Chemików” przypominamy – w 110 rocznicę urodzin – postać Profesora Władysława Plaskury, człowieka szlachetnego, o wybitnych zdolnościach naukowych, zawodowych i organizacyjnych. Jeszcze raz składamy gratulacje i słowa uznania Instytutowi Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, obchodzącego w tym roku Jubileusz 60-lecia; relację z Jubileuszowej Gali w Teatrze Nowym w Zabrzu znajdziecie Państwo na stronie 361.

Od 11 do 12 czerwca br. w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym będzie obradował Kongres „Polska Chemia 2015”. W programie Kongresu zapowiadane są: Sesja otwierająca – z udziałem Włodzimierz Karpińskiego – Ministra Skarbu; I Debata strategiczna „Polski przemysł chemiczny na tle gospodarki europejskiej – kierunki rozwoju” i pięć Sesji w kolejnych dniach Kongresu: Sesja 1: Światowy rynek chemikaliów; Sesja 2: Perspektywy rozwoju światowego przemysłu chemicznego; Sesja 3: Bezpieczna dystrybucja w chemii – infrastruktura i logistyka; Sesja 4: Restrukturyzacje w polskim przemyśle chemicznym i Sesja 5: Rola sektora finansowego w rozwoju chemii. Zapowiadana jest także Sesja specjalna: Polska Chemia w sporcie, z udziałem trenera i mistrzów skoków narciarskich. Nasz miesięcznik jest jednym z patronów medialnych Kongresu „Polska Chemia 2015”. Życzymy dobrych obrad.

Dziękujemy PT Autorom za interesujące publikacje.

Pierwsza niedziela czerwca jest tradycyjnie obchodzona jako Dzień Chemika; wszystkim Chemikom – w firmach chemicznych, jednostkach badawczych i na uczelniach przekazujemy serdeczne życzenia.

Zapraszamy do lektury

SPIS TREŚCI

Od redakcji 324
Grupa Azoty ZAK S.A. – sukces współpracy nauka-przemysł: własna
technologia chroniona prawem
325
Anna TAMULEWICZ, Ewaryst TKACZ

Metody identyfikacji miejsc aktywnych w kompleksach białkowych

327
Vsevolod Sklabinsky, Vitaly Storozhenko, Sergey Shabratsky

Usprawnienie działania mieszadeł samozasysających
w aparatach typu objętościowego

335
Barbara GAWDZIK, Angelika KAMIZELA, Agnieszka SZYSZKOWSKA

Laktony o właściwościach sensorycznych

342
PRZEMYSŁ CHEMICZNY W STATYSTYCE

Podmioty przemysłu chemicznego na „Liście 500”
Rzeczpospolitej za 2014 r.

352
KALENDARIUM CHEMIKÓW – POLSKICH I EUROPEJSKICH

Władysław PLASKURA (1905–1987)

356
Z PÓŁKI KSIĘGARSKIEJ

Lucjan Piela – Idee chemii kwantowej

Charles F. Haanel – Chemia mentalna

Stefan Mercik – Stanisław HÜPSCH. Żołnierz. Menadżer. Profesor

359
KONFERENCJE, WYSTAWY, SPOTKANIA 361
ZGŁOSZENIA PATENTOWE – POLSKIE I ZAGRANICZNE 364
AKTUALNOŚCI Z FIRM 327
Z PRASY ŚWIATOWEJ – INNOWACJE: ODKRYCIA, PRODUKTY I TECHNOLOGIE 366
Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych 350
Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” 355
Instytut Chemii Przemysłowej 358
LERG SA 359
Targi Kielce – CHEMSS 2015 365
Oxoviflex 370
PIPC – II Kongres „Polska Chemia 2015” II okł.
INTROSYS Sp. z o.o. III okł.
GRUPA AZOTY IV okł.

 

DO POBRANIA