Chemik 2016-01

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

Pierwsze w 2016 roku wydanie poświęcamy materiałom specjalnym, w którym Autorzy – w większości z Instytutu Przemysłu Organicznego i Wojskowej Akademii Technicznej – prezentują w różnych aspektach materiały wybuchowe i właściwości paliw heterogenicznych. W Polsce produkowane są wszystkie nowoczesne typy górniczych materiałów wybuchowych; w całym świecie prowadzone są badania nad poprawieniem ich właściwości użytkowych, o czym – w bogatym przeglądzie literaturowym – informują prof. Andrzej Maranda i Romana Wołodko z WAT. PT Autorzy z WAT – Patrycja Sanecka i prof. Andrzej Maranda – i z IPO – Bogdan Florczak – opisują prawidłowe prognozowanie przydatności heterogenicznych paliw rakietowych (HSPR), zarówno w aspekcie bezpiecznego przechowywania, jak i eksploatacji. Z kolei Tomasz Wolszakiewicz z IPO, z Pracowni Badań Balistycznych, prezentuje zagadnienia dotyczące zapłonu stałych paliw rakietowych, a Justyna Hadzik, Piotr Koślik i Zenon Wilk, z Oddziału IPO w Krupskim Młynie, wykazują wpływ dodatków (tzw. materiałów podsadzkowych – krzemionki i korundu) na energetyczność paliwa. Dwie ostatnie publikacje PT Autorów z WAT przedstawiają wpływ zawartości pyłu aluminiowego na prędkość detonacji i intensywność powietrznych fal podmuchowych generowanych w wyniku detonacji emulsyjnych materiałów wybuchowych oraz – w ostatniej publikacji w części merytorycznej – przegląd metod syntezy 1,3-diamino-2,4,6-trinitrobenzenu (DATB) w okresie 1884–2002 i opracowaną nową metodę syntezy 1,3-dietoksy-2,4,6-trinitrobenzenu (DEiTNB) z trinitrorezorcyny oraz ortomrówczanu trietylu.

Wszystkie artykuły przygotowane są pod opieką merytoryczną PT Członów Rady Programowej miesięcznika Chemik – Urszuli Wyrzykowskiej i Andrzeja Marandy. Dziękujemy.

Pod winietą Kalendarium przypominamy postać wybitnego działacza przemysłowego i społecznego Wielkopolski – dr. Romana May’a, a ostatnie strony tego wydania poświęcamy 100-letniej historii LUVENY – dzisiaj spółce nie tylko produkującej ponad 300 tys. t nawozów rocznie, ale także inwestującej m.in. w Park Przemysłowy LUVENA. Spółka od wielu lat realizuje strategię społecznej odpowiedzialności biznesu. Bogata i nietuzinkowa przeszłość zakładu (dawniej – przypomnijmy – im. dr. Romana May’a) i jego obecna wartość przemysłowa, nowoczesne technologie i sposób zarządzania, stanowią wyjątkową siłę i tożsamość LUVENY.

Pod winietą Przemysł Chemiczny w Statystyce – na początku roku prezentujemy wiele danych dotyczących środowiska i ekologii, m.in. warunki naturalne Polski w minionym ćwierćwieczu i niektóre podobne informacje nt. środowiska w krajach UE w ostatnich latach. Zgodnie z przyjętym kalendarzem (w cyklu półrocznym) pokazujemy notowania akcji spółek chemicznych i paliwowych na GPW w Warszawie w końcu 2015 r.

W innych stałych działach informacje o konferencjach, zgłoszeniach patentowych oraz wybrane z prasy światowej doniesienia o innowacjach: odkryciach, produktach i technologiach. Pod winietą Aktualności, m.in. trochę spóźniona relacja z uroczystej inauguracji Marki Polska Chemia w Teatrze Polskim, 7 grudnia ub.r. w Warszawie, przygotowanej przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Marka Polska Chemia uzyskała w ramach Kampanii specjalne godło. Obok wielu innych, informacja o ogłoszeniu, 18 grudnia 2015 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pierwszego konkursu w ramach Programu Sektorowego INNOCHEM.

Niniejsze wydanie otwiera 70. rok istnienia miesięcznika CHEMIK. Liczymy na współpracę znakomitych Autorów i wielu doniosłych wydarzeń w chemii – w nauce i w firmach oraz organizacjach chemicznych w 2016 roku.

Tymczasem prosimy jeszcze o zamówienie prenumeraty i zapraszamy do lektury

 

SPIS TREŚCI

Od redakcji 2
Ramona SITKIEWICZ-WOŁODKO, Andrzej MARANDA
Analiza wybranych parametrów saletroli i emulsyjnych
materiałów wybuchowych
3
Patrycja Walentyna SANECKA, Bogdan FLORCZAK, Andrzej MARANDA
Badania właściwości heterogenicznych paliw rakietowych po procesie przyspieszonego starzenia
19
Tomasz WOLSZAKIEWICZ
Zapłon stałych paliw rakietowych – wybór z prac własnych i analiza literaturowa
27
Justyna HADZIK, Piotr KOŚLIK, Zenon WILK
Analiza parametrów termochemicznych oraz badania zapłonu modyfikowanego paliwa heterogenicznego
33
Ewelina BEDNARCZYK, Andrzej MARANDA, Józef PASZULA, Andrzej PAPLIŃSKI
Badanie wpływu pyłu aluminiowego na wybrane parametry materiałów wybuchowych emulsyjnych uczulanych mikrobalonami
41
Mateusz SZALA, Leszek SZYMAŃCZYK
Synteza 1,3-diamino-2,4,6-trinitrobenzenu z trinitrorezorcyny
51
PRZEMYSŁ CHEMICZNY W STATYSTYCE
Środowisko i ekologia. Giełda Papierów Wartościowych
59
KALENDARIUM CHEMIKÓW – POLSKICH I EUROPEJSKICH
Roman MAY (1846–1887)
62
 KONFERENCJE, WYSTAWY, SPOTKANIA 64
 ZGŁOSZENIA PATENTOWE – POLSKIE I ZAGRANICZNE 67
 AKTUALNOŚCI Z FIRM 33
 Z PRASY ŚWIATOWEJ – INNOWACJE: ODKRYCIA, PRODUKTY I TECHNOLOGIE 71