Wybrano 15 finalistów Nagród Naukowych POLITYKI

Listę 15 finalistów tegorocznej edycji Nagród Naukowych POLITYKI ogłoszono w środę na łamach tygodnika POLITYKA. Podczas gali 18 października do pięciorga spośród nich trafią stypendia w wysokości po 30 tys. PLN, a pozostała dziesiątka otrzyma po 10 tys. PLN.

„Z roku na rok pogłębia się wrażenie, że to, co w nauce prawdziwie nowatorskie, odkrywcze, rodzi się dziś na pograniczach tradycyjnych dyscyplin. Dla pewnego porządku nauka podzielona została na potrzeby konkursu na pięć umownych dziedzin: nauki humanistyczne, społeczne, o życiu, ścisłe i techniczne – by nie stracić z oczu całej rozmaitości współcześnie prowadzonych badań i uhonorować przedstawicieli możliwie najszerszej ich palety” – napisali organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie. Dlatego – jak dodali – dla postępu, dla ludzkiej kultury liczy się i zgłębianie kultury helleńskiej, i tworzenie modeli matematycznych w inżynierii materiałowej. Znaczenie ma zarówno opracowanie nowatorskich metod leczenia chorób wątroby, jak i przystosowywanie prawa do nowych rodzajów przestępczości internetowej. Warto pracować nad wykorzystaniem nowoczesnych, zgoła wojskowych technik w archeologii, ale i zgłębiać wykorzystanie wiedzy z dziedziny genetyki w socjologii. Liczą się badania barier wzrostu gospodarczego, jednak również barier w rozrodzie ryb. „Dla postępu nauki dziś liczy się też jeszcze jedno: umiejętność zgromadzenia wokół siebie interdyscyplinarnego zespołu – daje to niezwykłe efekty i w architekturze, i w astrofizyce” – podsumowują organizatorzy.

Nagrodami dla pięciu najlepszych uczonych będą stypendia po 30 tys. zł oraz wywiad w tygodniku POLITYKA. Pozostała dziesiątka otrzyma nagrody finałowe po 10 tys. zł. Jeśli chodzi o nauki humanistyczne finalistami zostali: Grzegorz Tomasz Szalast (archeolog), dr Jan Jakub Kwapisz (filolog klasyczny) i Krzysztof Piotr Kloc (historyk). W zakresie nauk społecznych szansę na zwycięstwo mają: dr Artur Ryszard Pokropek (socjolog), dr Urszula Markowska-Manista (zajmuje się psychopedagogiką kulturową), dr hab. Marcin Paweł Kolasa (ekonomista) oraz dr Kacper Tomasz Gradoń (prowadzi badania z zakresu nauk prawnych). W kategorii nauki o życiu o wygraną walczą: dr Joanna Jadwiga Nynca (biolog), dr Paweł Piotr Szczęsny (biolog) i dr n. med. Ewa Marta Wunsch (prowadzi badania z zakresu medycyny). Jeśli chodzi o nauki ścisłe do finału dostały się: dr Agata Karska (astrofizyk) oraz dr Joanna Kowalska (chemiczka). W dziedzinie nauk technicznych jury zakwalifikowało do kolejnego etapu: dr. hab. inż. Łukasza Karola Madeja (zajmuje się naukami technicznymi), dr. inż. Jerzego Domżała (teleinformatyk) oraz dr. inż. arch. Bartosza Haducha (architekt). (kk)

(http://naukawpolsce.pap.pl, 9.09.2015)