Sukces polskich naukowców i wynalazców na wystawie Geneva Inventions

13 złotych medali, w tym 5 z wyróżnieniem, zdobyli polscy naukowcy i wynalazcy podczas 43. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości Geneva Inventions. Ponadto dorobek medalowy naszej ekipy wzbogaciły 22 srebrne oraz 4 brązowe krążki. Co więcej, nasz kraj zajął w gronie 48 państw 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Wyprzedziły nas jedynie Chiny i Tajlandia.

W Genewie swoje wynalazki zaprezentowało 752 wystawców, którzy pochodzili z 48 krajów. Łącznie przedstawiono ponad 1000 innowacyjnych rozwiązań. Polscy naukowcy i wynalazcy wystawili ponad 40 swoich projektów. I wszystkie otrzymały jakiś medal!
Złotym medalem z wyróżnieniem uhonorowano Uniwersytet Medyczny w Białymstoku za projekt „Wykorzystanie panelu 14 autoprzeciwciał jako klasyfikatora w nieinwazyjnej diagnostyce prenatalnej aberracji chromosomowej Zespołu Downa oparte o analizę we krwi”. Taki sam laur przypadł Politechnice Rzeszowskiej za „Urządzenie do oczyszczania wód opadowych”. Najwyższą nagrodę wręczono również Instytutowi Chemii Przemysłowej w Warszawie za opracowanie „Żywicy fenolowo-formaldehydowej wolnej od toksycznych monomerów”. Czwartym laureatem z Polski, który otrzymał złoty medal z wyróżnieniem, jest Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju – za stworzenie Multimedialnej Platformy Komunikacji Alternatywnej w Edukacji i Rehabilitacji. Grono projektów z naszego kraju, które otrzymały najwyższą nagrodę zamyka „Odwodnieniowy wpust separacyjny”, zaprojektowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Politechnikę Rzeszowską. Co roku wysokość kontraktów, które zawierają osoby prezentujące swoje projekty na wystawie w Genewie przekracza kwotę 50 mln EUR. Jest to więc świetna okazja do nawiązania kontaktów biznesowych i komercjalizacji swojego wynalazku. (kk)

(http://innpoland.pl, 22.04.2015)