10 innowatorów z Polski wyróżnionych w konkursie „Innovators Under 35”

Dziesięcioro młodych Polaków zostało wyróżnionych w pierwszej polskiej edycji konkursu „Innovators Under 35”. W jego ramach wybierani są młodzi wizjonerzy i innowatorzy z całego świata. Organizatorem tej inicjatywy jest „MIT Technology Review” – najstarszy magazyn poświęcony technice, wydawany przez renomowany Massachusetts Institute of Technology. W konkursie wybierani są liderzy innowacji, którzy nie ukończyli 35. roku życia, a ich projekty mogą przyczynić się do rozwoju nowych technologii czy poprawy ludzkiego życia.

W pierwszej polskiej edycji międzynarodowi eksperci wyróżnili 6 mężczyzn oraz 4 kobiety. Pierwszą z nich jest Olga Malinkiewicz, autorka prostej i taniej metody produkcji perowskitów. Są to związki chemiczne, które mogą w przyszłości zastąpić krzem w ogniwach słonecznych i zrewolucjonizować przemysł energetyczny. W gronie młodych innowatorów z Polski znalazła się również Aleksandra Orchowska, autorka Projektu Anatomia. Jest to gra edukacyjna, w której robot uczy dzieci jak radzić sobie z cukrzycą. Kolejne wyróżnienie w konkursie otrzymała Kamila Staryga, współautorka aplikacji Besense. Umożliwia ona dzięki analizie krwi menstruacyjnej wczesną diagnozę chorób u kobiet. Laureatką „Innovators Under 35” została także Katarzyna Nawrotek z Politechniki Łódzkiej. Opracowała implanty, które wspomagają regenerację rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych.

Pierwszym z wyróżnionych mężczyzn jest Maciej Machulak, autor protokołu umożliwiającego kontrolę danych udostępnianych przez użytkowników w internecie. Kolejny laureat, Marcin Piątkowski opracował elektryczny rower, który może przyczynić się do zmniejszenia ulicznych korków. Wśród innowacyjnych Polaków znalazł się również Michał Mikulski, twórca egzoszkieletu. Jest to robot, który pomaga w rehabilitacji pacjentów z zanikiem mięśni czy stwardnieniem rozsianym. Jury wyróżniło także Marcina Tredera. Jego startup UXPin, który zajmuje się wytwarzaniem narzędzi dla designerów, podbił Dolinę Krzemową. Do „Innovators Under 35” trafił też Przemysław Kornatowski, który pracuje na Politechnice Federalnej w Lozannie. Specjalizuje się w produkcji dronów, które można zastosować w misjach ratunkowych czy przy usuwaniu skutków katastrof naturalnych. Z kolei ostatnim z laureatów konkursu jest Tomasz Wołkowski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Opracował test, który umożliwia wykrycie wirusa Ebola szybciej i taniej, niż obecnie używane metody. (kk)

(http://innpoland.pl, 18.06.2015)